جلسه مشترک با اعضای کارگروه های مناطق و شهرستانهای استان تهران در روز شنبه ۲۷ بهمن ماه در سالن اجتماعات مؤسسه صندوق ذخیره فرهنگیان و با حضور مهدی نیکدل مدیرعامل مؤسسه برگزار شد. در ابتدای این جلسه غلامرضا دانشی نماینده مؤسسه در شهرستانهای استان تهران ضمن خیر مقدم به حاضرین به ارائه گزارشی از تشکیل کارگروههای جذب، نگهداشت و رضایتمندی اعضای مؤسسه در مناطق ۲۱ گانه شهرستانهای استان تهران پرداخت.در ادامه عارفی مسئول تعاون اداره کل آموزش و پرورش شهرستانهای تهران اعتماد فرهنگیان را بزرگترین سرمایه صندوق ذخیره فرهنگیان دانست و به اهمیت اطلاع رسانی در مورد فعالیت های مؤسسه به اعضا و نقش کارگروه ها در این خصوص پرداخت و برگزاری این جلسات را مؤثر دانست.

در این جلسه مهدی نیکدل مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان به بیان اقدامات صورت گرفته در مؤسسه پرداخت. وی با بیان اینکه سعی ما در راستای نظم بخشیدن ، سیستماتیک و فرآیند محور نمودن تصمیمات و عملکرد ها در مؤسسه و شرکت های تابعه بوده است ایجاد کمیته های سرمایه گذاری و حسابرسی در مؤسسه را در این راستا ارزیابی کرد. نیکدل با بیان اینکه سرمایه گذاری های مؤسسه بصورت هدفمند و با در نظر گرفتن منافع فرهنگیان عضو صورت می گیرد افزود طرح های پیشنهاد شده برای سرمایه گذاری ابتدا در هیات مدیره شرکت ها، سپس در کمیته سرمایه گذاری مؤسسه و نهایتاً در هیأت مدیره صندوق مورد بررسی قرار می گیرد و فرآیند کاملاً کارشناسی را طی می کند. وی همچنین ایجاد کمیته های حسابرسی به عنوان یک نهاد قانونی مهم در مؤسسه و شرکت های تابعه را از دیگر اقدامات مؤثر در نظارت و ارزیابی عملکردها عنوان کرد.

مهدی نیکدل با اشاره به اینکه سود تلفیقی مؤسسه از ۳۳۸ میلیارد تومان در سال مالی منتهی به ۳۱ شهریور ۹۶ به ۱۱۴۲ میلیارد تومان در سال ۹۷ رسیده است عنوان کرد میزان سود خالص مؤسسه نیز از ۲۸۴ میلیارد تومان در سال گذشته به ۶۲۲ میلیارد تومان افزایش یافته است. نیکدل با اشاره به سرمایه گذاریهای مؤسسه در حوزه انرژی و پتروشیمی به خریداری ۵۱ درصد سهام هولدینگ انرژی سپهر بانک صادرات اشاره کرد و افزود از سال آینده با بهره برداری از پتروشیمی ها سودآوری مؤسسه چشمگیر خواهد بود و در نظر داریم بخشی از سهام شرکت‌های سودده را در قالب سهام ترجیحی در اختیار فرهنگیان قرار دهیم تا بتوانند در حین خدمت هم از سودهای کلان این شرکت‌ها بهره مند شوند. وی با بیان اینکه افزایش سهم الشرکه و برخورداری ۵ درصدی از سهم دولت طبق ماده ۸۵ قانون برنامه ششم توسعه حق فرهنگیان است به اقدامات شرکت فرآیند نوین در این راستا اشاره کرد و افزود تا کنون حدود ۱۰۰ هزار نفر از اعضا سهم الشرکه خود را افزایش داده اند و طبیعتاً از سهم دولت بیشتری برخوردار خواهند شد.

وی موفقیت مؤسسه در اخذ رای مثبت دیوان عدالت اداری مبنی بر پرداخت سهم دولت در سالهای باقیمانده از قانون برنامه پنجم توسعه را از دیگر اقدامات مؤسسه برشمرد و افزود اکنون با توجه به امکان بهره مندی اعضا تا ۵ درصد از سهم دولت از یکطرف و سودآوری چند برابری مؤسسه در سالهای پیش رو از سوی دیگر بسیار حائز اهمیت است که فرهنگیان عضو ضمن افزایش سهم الشرکه خود به عضویت ادامه دهند و فرهنگیان غیر عضو به عضویت صندوق درآیند تا از سود قابل توجه آن بهره مند شوند.

مهدی نیکدل تلاش برای تاسیس بانک فرهنگیان و ارائه خدمات و تسهیلات به آنها را از دیگر پیگیری های مؤسسه دانست و عنوان کرد پیشنهاد تاسیس این بانک دو بار در صحن علنی مجلس مطرح شده و برای بررسی بیشتر به کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی ارجاع شده است. وی به برنامه های مؤسسه در حوزه ارائه خدمات رفاهی به اعضا اشاره و عنوان کرد پروژه بزرگ ارائه کارت اعتباری به اعضا در دست پیگیری است و هم اکنون مراحل برگزاری مناقصه برای انتخاب شرکت ارائه دهنده خدمات الکترونیکی را طی می کند و اجرای آزمایشی آن در استان پایلوت به زودی آغاز خواهد شد. نیکدل همچنین تاسیس شرکت هواپیمایی اروان برای راه اندازی خطوط هوایی کم هزینه و انجام سفرهای ایمن و ارزان برای فرهنگیان را در این راستا عنوان کرد.

در پایان این نشست فرهاد رنجبران رئیس هیات مدیره شرکت فرآیند نوین به سوالات حاضرین پاسخ داد.