مهدی نیکدل با اشاره به اینکه از زمان تصدی خود در مجموعه صندوق ذخیره فرهنگیان با تدوین آئین نامه ها و تشکیل کمیته های حسابرسی داخلی و سرمایه گذاری در راستای شفاف سازی عملکردها اقدام شده است، افزود: با پرداخت به موقع سهم الشرکه بازنشستگان از حاشیه سازی ها عبور کردیم.

به گزارش روابط عمومی شرکت فرآیند نوین استحکام سازه، مهدی نیکدل در نشست مشترک با رؤسا و معاونین ادارات آموزش و پرورش مناطق ۱۹ گانه استان تهران که با حضور نظرپور عضو هیأت امنای مؤسسه، فولادوند مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران، انصاری راد رئیس دانشگاه فرهنگیان، شهری مدیرکل سازمان نوسازی مدارس استان تهران و اعضا هیأت مدیره شرکت فرآیند نوین استحکام سازه برگزار شد، شفافیت و اعتمادسازی را دو رکن اصلی رویکردهای مؤسسه دانست و با بیان اینکه اعتقاد ما، شفافیت به عنوان یک باور است و نه یک شعار، بر ضرورت اطلاع رسانی گسترده به اعضای مؤسسه تاکید کرد. نیکدل، تدوین آئین نامه های مرتبط و تشکیل کمیته های حسابرسی داخلی و سرمایه گذاری در مؤسسه را از جمله اقدامات مؤثر در راستای شفافیت عملکردها عنوان کرد.

وی با اشاره به اینکه در همه بنگاههای تجاری مسئولیت اقدامات انجام شده بر عهده هیأت مدیره آن بنگاه است و نه سهامداران، خاطرنشان کرد: هفت شرکت تابعه صندوق، مجموعاً ۴۷ درصد سهام بانک سرمایه را خریداری کرده و صندوق از طریق این شرکت ها یکی از سهامداران بانک سرمایه است. وی با اعلام اینکه در گذشته این سهام به مبلغ ۲۱۸ میلیارد تومان خریداری شده و ۱۶۷ میلیارد تومان به عنوان سود به حساب مؤسسه برگشته است، افزود: مابه التفاوت این مبلغ حدود یک درصد دارایی های صندوق است و درحال حاضر نیز، قیمت سهام خریداری شده بیش از این مبالغ است، با این وجود متأسفانه بی مهری هایی نسبت به صندوق ذخیره فرهنگیان صورت گرفت و نود و نه درصد دارایی هایی صندوق نادیده گرفته شد.

نیکدل با اشاره به گزارش تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: در کل این گزارش حتی یک کلمه از اختلاس نیامده است. وی افزود: با وجود افزایش بازنشستگی ها، سهم الشرکه بازنشستگان را به موقع پرداخت کرده ایم و با اعتمادسازی توانستیم از حاشیه ها عبور کنیم. نیکدل عنوان کرد: با توجه به افتتاح سالانه پتروشیمی ها تا سال ۱۴۰۲ چشم انداز سود آوری مؤسسه بسیار مثبت خواهد بود و از حاضرین خواست با اطلاع رسانی به فرهنگیان تمهیداتی فراهم شود تا هرکس عضو مؤسسه نیست به عضویت درآید، سهم الشرکه اعضا افزایش یابد و اعضایی که به شرایط بازنشستگی می رسند به عضویت خود ادامه دهند تا از سود فعالیت های اقتصادی پیش رو بی نصیب نمانند.

عبدالرضا فولادوند مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران نیز با اشاره به اینکه برخی به جای حفاظت از سرمایه های فرهنگیان، به دلایل واهی و با مقاصد سیاسی، صندوق و منافع فرهنگیان را مورد هجمه های تبلیغاتی غیرمنصفانه قرار دادند افزود: مهندس نیکدل در این فضای مسموم، سکان این مجموعه اقتصادی را بر عهده گرفت و با عملکرد موفق خود در استیفای سهم دولت در قانون برنامه پنجم توسعه و افزایش سود آوری مؤسسه تا کنون آثار مثبتی برجای گذاشته است که جای قدردانی دارد. فولادوند خاطرنشان کرد: آنچه در بانک سرمایه اتفاق افتاد مربوط به عدم برگشت وام هایی است که بدهکاران کلان بانکی از سرمایه مردم اخذ کرده اند، افرادی که بعضاً به سایر بانکهای کشور نیز بدهی دارند و پرونده آنها در قوه قضائیه در حال بررسی است، بنابراین سرمایه ای از فرهنگیان در بانک سرمایه مورد تضییع واقع نشده است.

وی افزود: معلمان صاحبان اصلی مؤسسه هستند و انتظار می رود با اطلاع رسانی به آنها مانع تکرار ادعاهای واهی دیگران شد که نتیجه ای جز آسیب رساندن به سرمایه معلمان ندارد. فولادوند عنوان کرد: من با اطلاع از واقعیات موجود صندوق، سهم الشرکه خود را به ۵ درصد افزایش دادم و امیدوارم با آگاهی بخشی به همکاران فرهنگی از سودی که در سالهای آینده بهره مند خواهند شد آنها نیز به حقوق قانونی خود آگاهی یابند. وی تاکید کرد: بیان واقعیت های صندوق باید آنقدر تکرار شود که به یک گفتمان در بین فرهنگیان تبدیل شود و انتظار من از رؤسا و معاونین مناطق تهران این است که در این راستا قدم بردارند.

فرهاد رنجبران رئیس هیأت مدیره شرکت فرآیند نوین نیز عنوان کرد: از ابتدای تأسیس صندوق در سال ۷۴ اگرچه طبق قانون، امکان برخورداری فرهنگیان از سقف بهره مندی از سهم دولت یعنی ۵ درصد حقوق و مزایا وجود داشت اما متاسفانه به دلیل عدم آگاهی کافی، فرهنگیان در طی این سالها به میزان یک درصد حقوق و مزایای خود از سهم دولت برخوردار شده اند. وی با بیان اینکه چه وظیفه ای بالاتر از اطلاع رسانی این مهم به فرهنگیان وجود دارد خاطرنشان کرد: عدم اطلاع رسانی به معلمان مظلمه ای بر دوش ما است که امیدواریم کارگروههای استانی و مناطق شهر تهران ، در راستای انتفاع فرهنگیان از سود سرشار سالهای پیش رو، افزایش سهم الشرکه اعضا را با قدرت در برنامه کاری خود قرار دهند.

مجید خرقانیان نماینده مؤسسه در شهر تهران نیز با قدردانی از حمایت های مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران، به صدور ابلاغ کارگروههای مناطق تهران اشاره کرد و افزود: تمام هدف ما جلوگیری از یک خسارت بزرگ است و این خسارت همان محرومیت فرهنگیان از برخورداری کامل از ظرفیت قانونی سهم دولت یعنی ۵ درصد حقوق و مزایای آنهاست. وی با اشاره به عدم اطلاع کافی فرهنگیان تهران از واقعیات صندوق، به لزوم اطلاع رسانی در راستای استیفای حقوق آنها تأکید کرد.

گفتنی است در این نشست آقایان لونی و طاهری به نمایندگی از رؤسا و معاونین آموزش و پرورش مناطق تهران، به بیان دیدگاهها و انتظارات معلمان از مؤسسه صندوق ذخیره فرهنگیان پرداختند.