ناصر قاسمی: آنچه در شرکت فرآیند نوین استحکام سازه برای احیاء مطالبات سهم دولت پیگیری می شود، برابر ۱۱۰ درصد کل واریزی دولت از ابتدای تأسیس صندوق ذخیره فرهنگیان است.

به گزارش روابط عمومی شرکت فرآیند نوین استحکام سازه، گردهمایی نمایندگان استانی مؤسسه در تاریخ ۹ مهرماه سال جاری با حضور نمایندگان مؤسسه و مدیران شرکت فرآیند نوین برگزار شد. در این نشست ناصر قاسمی مدیرعامل شرکت ضمن تقدیر از تلاشهای نمایندگان سابق مؤسسه در استانهای فارس و چهارمحال و بختیاری به معرفی آقایان محمد جواد خیرخواهی و نوروز ایزدپناه بعنوان نمایندگان جدید مؤسسه در استانهای مذکور پرداخت. قاسمی، آقای خیرخواهی را از فرهنگیان شناخته شده استان فارس معرفی و از آقای ایزدپناه بعنوان فردی که تا مرحله ای بعنوان منتخب فرهنگیان در انتخابات هیات امنای مؤسسه توفیق یافت یاد کرد و وی را مورد وثوق فرهنگیان در استان چهارمحال و بختیاری دانست.

قاسمی در ادامه به توضیح محورهای فعالیت شرکت پرداخت و گفت: در حوزه تأمین منابع در بخش پیگیری مطالبات اعضاء از دولت، کار سنگینی را بر عهده گرفتیم و آنچه به دنبال احیاء آن هستیم معادل ۱۱۰ درصد کل واریزی دولت از ابتدای تأسیس صندوق است که بخشی از آن مربوط به مطالبات برنامه پنجم و بخشی مربوط به سالهای ۹۶ و ۹۷ است. قاسمی افزایش ضریب نفوذ و سهم واریزی اعضاء به جهت برخورداری بیشتر از سهم دولت را از دیگر اقدامات شرکت برشمرد و با اشاره به اینکه میانگین درصد واریزی اعضاء از ۱/۱۲ به ۱/۵۹ درصد از حقوق و مزایای آنها ارتقاء یافته، افزود: تا پایان مردادماه ۱۸۲ هزار نفر از فرهنگیان عضو، سهم واریزی خود را افزایش داده اند که این نتیجه تلاشهای نمایندگان مؤسسه در استان ها است.

قاسمی پروژه ارائه کارت اعتباری به اعضای مؤسسه را یکی دیگر از محورهای فعالیت شرکت عنوان کرد و افزود: در این حوزه آنچه برای ما اهمیت دارد رضایتمندی اعضاء و اجرای پروژه با حداقل ریسک های متصور است که به جهت بزرگی پروژه، زمان لازم خود را می طلبد. وی ابراز امیدواری کرد با رویکرد جدید شرکت در این حوزه، ظرف یک سال آینده بتوان آن را در سطح کشور گسترش داد. وی در بخش دیگری از سخنان خود به نیاز اعضای مؤسسه به مسکن اشاره کرد و گفت در نظرسنجی که شرکت فرآیند نوین انجام داد، نیاز به مسکن از اولویت های اصلی فرهنگیان بود که بر این اساس مذاکراتی با سازمان ملی زمین و مسکن انجام دادیم تا بتوانیم برای رفع نیاز اعضا چاره اندیشی کنیم.

داود نعیمی عضو هیأت مدیره شرکت و قائم مقام مدیرعامل نیز با اشاره به مشکلات اقتصادی دولت در پرداخت های نقدی گفت: متأسفانه در سال ۹۷ نیز علیرغم مبادله موافقتنامه برای تخصیص مطالبات اقدامی صورت نگرفت تا اینکه در بهمن ماه سال ۹۷ کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی موضوع تهاتر را در قالب تبصره ۵ قانون بودجه سال ۹۸ که در دست تدوین بود به تصویب رساند. نعیمی ادامه داد: پس از آن با مراجعات و پیگیری های مکرری که در وزارت امور اقتصادی و دارائی انجام دادیم، موفق شدیم مبلغ چهارصد و سیزده میلیارد و هشتصد و نود وچهار میلیون تومان مربوط به سال ۹۶ و نیمه اول سال ۹۷ را بعنوان طلب فرهنگیان از دولت در سامانه سماد این وزارتخانه به ثبت برسانیم.

نعیمی خاطرنشان کرد: در گام بعدی به دنبال تهاتر بدهی شرکت های مؤسسه به بانکها با بدهی بانکها به بانک مرکزی هستیم. وی افزود: سهمیه قابل تهاتر بدهی بانکها و اسامی این بانکها توسط بانک مرکزی اعلام شده است و محدودیت هایی وجود دارد که امیدواریم با جلسات و مکاتباتی که با بانک مرکزی داشته ایم بتوانیم از این مسیر صعب العبور و دشوار عبور کنیم. وی در خصوص مطالبات برنامه پنجم توسعه از دولت گفت: به زودی رأی صادره از سوی دیوان عدالت اداری قطعی خواهد شد.نعیمی در خصوص پیگیری رفع نیاز فرهنگیان به مسکن افزود: وزارت مسکن و شهرسازی در نظر دارد در قالب گام دوم اقدام طرح جامع مسکن، به دو شکل تکمیل مانده مسکن مهر و نیز ساخت مسکن مشارکتی با اختصاص زمین اقدام کند که امیدواریم با شناسایی این پروژه ها در استانها و اقدامات بعدی که صورت خواهد گرفت، این موضوع مرتفع شود.

فتاح سلیمی، معاون توسعه منابع و امور فرهنگیان شرکت نیز با ارائه برنامه عملیاتی مهر تا مهر در حوزه امور اعضای مؤسسه، به مقایسه عملکرد نمایندگی های استانی پرداخت و ضمن تشکر از تلاشهای نمایندگان استانی در راستای اطلاع رسانی به اعضاء در خصوص ظرفیت قانونی برخورداری از سهم دولت تا سقف ۵ درصد حقوق و مزایا، بر ادامه این روند تأکید کرد.

فرهاد رنجبران، مدیرعامل هولدینگ خدماتی تدبیرگران اطلس نیز با بیان اینکه صندوق ذخیره فرهنگیان در حال حاضر دارای چهار هولدینگ در حوزه های مختلف می باشد افزود: هولدینگ خدماتی بعنوان چهارمین هولدینگ مؤسسه متشکل از شرکت های فرآیند نوین استحکام سازه، تأمین مسکن فرهنگیان، سرمایه گذاری اقتصاد و رفاه فرهنگیان، هواپیمایی اروان، پژوهش و نوآوری صنایع آموزشی و شرکت خدمات مسافرتی زاگرس می باشد و درحال تدوین برنامه استراتژیک و مدل سازی فعالیتهای هولدینگ خدماتی هستیم.

وی افزود: پیگیری انتقال سهام شرکتهای مذکور به هولدینگ را از ابتدای مهرماه آغاز کردیم و امیدواریم بتوانیم با برنامه ریزی صحیح به سودآوری برای اعضای مؤسسه دست یابیم. رنجبران ارتباط با اعضا را بسیار حائز اهمیت دانست و از نمایندگان استانی خواست ارتباط خود را با اعضای مؤسسه گسترش دهند. وی از برآورد سود هزارمیلیارد تومانی صندوق در سال مالی ۹۸-۹۷ گفت و با اشاره به بهره برداری از پتروشیمی ها و چشم انداز رو به رشد سودآوری مؤسسه تا پنج هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۲، به ادامه عضویت بازنشستگان در چارچوب بخشنامه شماره ۸۰۰ و برخورداری از سود فعالیتهای اقتصادی پیش رو به ویژه در حوزه پتروشیمی تأکید کرد.

گفتنی است در این نشست نمایندگان استانهای خراسان شمالی، البرز، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، هرمزگان، سمنان، گلستان و قزوین به بیان تجارب و دیدگاههای خود در خصوص ارتباط و اطلاع رسانی به اعضای مؤسسه پرداختند و به سوالات نمایندگان پاسخ داده شد.